Az MI már nem a távoli jövő, hanem a jelenünk része. A telefonunk képstabilizátorától kezdve a keresőmotorokon át az ajánló algoritmusokig folyamatosan használjuk, akkor is, ha nem vagyunk tudatában ennek. A kecskeméti MCC legutóbbi előadásán Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet igazgatója a társadalmi hatásairól fejtette ki a tudomány álláspontját.
Szerinte az MI használatához érdemes néhány alapelvet követni:
Ismerjük meg előnyeit, tanítsuk egymást a használatáról és mindig ellenőrizzük a kapott információ hitelességét! A legjobb, amit tehetünk, ha tippek, ötletek, inspirációk gyűjtésére használjuk, de a döntést mi magunk hozzuk meg.
Rengeteg jó és rossz felhasználási módja létezik: Amszterdamban megnyílt a világ első MI által generált képgalériája, Japánban az agyi jelek képpé alakításán dolgoznak, Magyarországon pedig az MI alapú bőrgyógyászat és a depresszió beszédalapú szűrése is kutatás tárgyát képezi. Míg ezzel szemben terjednek az újfajta online csalások (pl. hamisított hangokkal operáló "unokázós" átverések), veszélyeket rejt a túlzott adatfelhasználás és ellenőrizhetetlen információáradat, illetve szembe kell néznünk az emberi munkaerő átalakuló szerepével is.