Paul Morland, az Egyesült Királyság vezető demográfiai szakértője, a Londoni Egyetem munkatársa és az Oxfordi Egyetemen, a St. Antony’s Collage senior tagja múlt héten az Ifjúságkutató Intézet meghívására érkezett Magyarországra.
Az elmúlt években olyan folyóiratoknak adott nagyhatású interjúkat, mint a Financial Times, a Sunday Times, a The Telegraph, The Toronto Globe, Mail, Der Spiegel és the Jerusalem Post. Könyveit kilenc nyelvre fordították le. Előadásainak központjában a népesség történelemformáló ereje áll.
Az MCC Pécsi és Szegedi Központjában, valamint a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán kutatásvezetőnk, Kiss-Kozma Georgina beszélgetett vele a népesedési válság problémájáról. Debrecenben Dr. Erdey László, a GTK nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese is csatlakozott a beszélgetéshez.
A beszélgetések során elhangzott, hogy világszinten is túl kevés gyermek születik. Egyedül Afrika egyes területein várható további népességnövekedés, a legtöbb országban azonban csökken a gyermekvállalási kedv. Ha pedig így folytatódik ez a tendencia, az elöregedő társadalmakban egyre kevesebb aktív korú állampolgár fog jutni egy-egy 65 év felettire, ami hosszútávon komoly gazdasági problémákhoz, az államadósságok növekedéséhez fog vezetni.
A beszélgetések során a gyermekvállalás elleni leggyakoribb érveket is igyekezett megcáfolni. Az egyik gyakori ellenérv a túlnépesedés problémája: ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy az, hogy a bolygó hány ember jelenlétét bírja el, nem kőbe vésett szám. A mezőgazdasági technológiák fejlesztése által például egyszerűbben lehet nagyobb mennyiségű ételt termelni, azonban minden innovációhoz életerős, képzett fiatalokból álló társadalomra van szükség. A tömeges migrációval kapcsolatban kifejtette, hogy az nem jelent hosszútávú megoldást a népesedési problémákra, hiszen a legtöbb kibocsátó országban is csökken a termékenységi arányszám. A technológiai fejlődés tekintetében pedig azt hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia terén olyan rövid távú, gyors fejlődést nem várhatunk, ami helyettesítené például az orvosok és ápolók munkáját. A feminista megközelítéssel szemben pedig úgy érvelt, hogy a nőket támogatni kell, hogy egyszerre bontakozhassanak ki karrierjükben és az anyaságukban is.
Paul Morland négy előadást is tartott a héten (Budapest, Pécs, Szeged, Debrecen), ahol minden alkalommal elmondta, hogy a magyar családpolitika pozitív példa lehet ma minden európai állam számára, s a magyar kormány egyike azon kevés országoknak, amelyek komolyan veszik ezt a kérdést.