A 20. században a demográfiai kérdésekről folytatott vita általában az túlnépesedés közelgő veszélyeire összpontosult. Az utóbbi években azonban egyre inkább egy ellentétes problémára, azaz a csökkenő népességre irányult a figyelem.A fejlett világ és talán leginkább Kína egyedülálló jövője a népesség visszaesését tartogatja, egy országot, amely 2023-ig dicsekedhetett a világ legnagyobb népességével, most pedig küzd az egy gyermekes politikája következményeinek visszafordításáért. Valóban gazdasági katasztrófa-e a csökkenés, amit néhány demográfus jósol, vagy hamis riasztás? Az okok - a szekularizációtól az gazdasági fejlődésen át a szexualitás iránti változó nézetekig - a nyugati politikai viták élén állnak, éppúgy, mint a tömeges migráció, a pro-natalista tervek és az eutanázia javasolt megoldásai.A világ országai csak most kezdtek el stratégiákat kidolgozni egy egészséges jövő népességének biztosítására.

Ebben az erőfeszítésben a magyar családpolitika útmutatónak bizonyult. Mindeközben Ukraina demográfiai helyzetét aggasztóan befolyásolja a két éve dúló háború: az ország függetlenné válása óta elvesztette népessége 30 százalékát, a háború kezdete óta – az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának tavaly év végi adatai szerint – 6,3 millió menekült hagyta el, akiknek több mint fele nő, harmaduk pedig kiskorú. Ahogyan a 20. század rendkívüli népességnövekedése az emberiség történetének legnagyobb növekedési időszakához vezetett, úgy a 21. század rendkívüli népességcsökkenése minden jel szerint maradandó módon fogja átalakítani térségünket.

A demográfiai változások globális és helyi kihívásairól az MCC beregszászi központjában Sullivan Ferenc kutatónk beszélgetett Luke Larsonnal, az MCC Budapest Fellowship Program ösztöndíjasával. A beszélgetésben kiemelték, hogy a népességcsökkenés nem csupán statisztikai adat, hanem olyan jelenség, ami alapjaiban formálhatja át gazdaságainkat és társadalmainkat. A magyar családpolitika példáján keresztül mutatták be, miként lehet proaktívan kezelni ezt a kihívást. Szóba kerültek még a lehetséges megoldási útvonalak, beleértve a pronatalista politikák és a migrációs stratégiák fontosságát. A moderátor Dobsa István, a Janus Pannonius Program vezetője volt.