„Én a valóságot fogom elmondani, de az ijesztő lesz” – kezdte előadást az egri MCC-ben Pöltl Ákos az Ifjúságkutató Intézet családbiztonsági szakértője.

Majd azzal folytatta, hogy nemrégiben a Bethesda Gyermekkórház közel 50 szakemberével együtt egy workshop keretében megalkottak egy több pontból álló dokumentumot, amely a gyermekeket kívánja védeni az internet és az okoseszközök veszélyeivel szemben. „Az a tapasztalat, hogy 2005-ben a Bethesdában 1 pszichológus és egy pszichiáter dolgozott, ma több, mint 25-25 ilyen szakorvos van, de így is leterheltek, mert egyre több a depressziós és szorongós tinédzser” – hangzott el a megdöbbentő adat.

A szakember azt is elmondta, hogy a gyökérproblémát kell felismerni, amely három területből tevődik össze: a gazdasági manipulációs mechanizmusok, az idegrendszeri fejlődésre mért hatás és a dopamin szerepe. A jelenlévők megtudhatták, hogy 2010 és 2015 között radikálisan nőtt a fiatalok körében a depresszió. Miért? Éppen ezen időszakban jelentek meg az első selfie-kamerás telefonok, majd kialakultak a „selfie-ének”, amelyek torzítják a jellemet. A probléma oka a figyelemgazdaság, amely azt jelenti, hogy az egyes cégek, applikációk vadásszák a figyelmet.

Olyannyira, hogy az egyik social media vezető szakembere egyszer azt nyilatkozta, hogy „az alvással vagyunk versenyben, de nyerésre állunk”. Ez pedig valós veszély, hiszen a fiatalok (12-18 éves korosztály) napi képernyőideje meghaladja a 8 órát! Ez pedig kimondottan a szórakoztató jellegű tartalmakra vonatkozik!Pöltl Ákos szerint a szülők lehetnek fékek a gyermekek számára, de elsősorban a saját példamutatásuk által. A szakértő a megoldást abban látja, hogy sokkal több minőségi időt kell együtt tölteni a családoknak.

Egy amerikai mozgalom fiataljai egyenesen úgy fogalmaztak, hogy „a korlátozás nélküli közösségi média a generációnkra nézve, egy tömegpusztítófegyverrel ér fel”.

„14 éves kor alatt okostelefonja ne legyen a fiataloknak, 16 év alatt ne használjanak közösségi médiafelületeket, az iskolákban ne legyen mobiltelefonhasználat és a szabadban eltöltött játékidő növelése is fontos” – zárta gondolatait szakértőnk.